Działania związane z Programem Czyste Powietrze polegają na przekształceniu domów jednorodzinnych w budynki energooszczędne. Aby otrzymać zamierzony efekt, trzeba przeprowadzić audyt energetyczny budynku. Dzięki temu dowiemy się, co i jak trzeba zmienić.
Audyt energetyczny budynku podstawą Programu Czyste Powietrze
Myślisz “środowisko” – widzisz lasy, jeziora, błękitne niebo. Masz na myśli “smog” – widzisz czarny dym z kominów i zaczynasz odczuwać dyskomfort podczas oddychania. Myślisz “walka z zanieczyszczeniami” – widzisz Program Czyste Powietrze. Właśnie na tym projekt ten polega. Ekologia bowiem to nie tylko piękne widoki do podziwiania, ale przede wszystkim dbanie o komfort naszego życia oraz stan zdrowia. Jak wskazuje Program, w pierwszej kolejności należy zadbać o warunki mieszkaniowe. Pojawia się tu zatem kwestia domów energooszczędnych. Są one celem, jaki mamy osiągnąć w ramach podjętych działań. Dlatego najpierw trzeba zbadać cały budynek, by dowiedzieć się, jakie wady występują oraz poznać ich lokalizację i rozmiar. Bez tego nie da się w sposób rzetelny odpowiednio dostosować nieruchomości. W tej sytuacji, niezbędnym etapem realizacji Programu Czyste Powietrze stał się audyt energetyczny. Jego pominięcie skutkuje zerwaniem umowy, a co za tym idzie, utratą dofinansowania.
Rola audytu energetycznego w procesie termomodernizacji
Audyt energetyczny – czyli co?
Jak już wspomniano, aby prawidłowo przeprowadzić proces termomodernizacji, trzeba najpierw przeanalizować budynek. W tym celu należy wykonać badania termowizyjne oraz audyt energetyczny. Pierwsze dotyczą sprawdzenia szczelności budynku. Natomiast drugie działanie koncentruje się na kwestii zużycia energii. Chodzi tu nie tylko o energię powszechnie rozumianą jako prąd, który jest potrzebny do oświetlenia czy korzystania z urządzeń elektronicznych. Analiza bowiem dotyczy również ogrzewania, podgrzania wody (ciepła woda w kranach/pod prysznicem) oraz wymiany powietrza.
Elementy audytu energetycznego
Działania składające się na audyt energetyczny budynku można podzielić na 3 kategorie: ustalenie stanu aktualnego, zaproponowanie rozwiązań oraz kwestie związane z Programem Czyste Powietrze.
- Ustalenie stanu aktualnego
Celem jest pozyskanie informacji na temat, ile energii zużywa się ogółem oraz z podziałem na kategorie (czyli oświetlenie, urządzenia elektroniczne, ogrzewanie, podgrzanie wody, wymiana powietrza), a także jakie są tego koszty.
- Zaproponowanie rozwiązań
Powinno się to przeprowadzić według następującego schematu: (a) co zmienić, (b) jakie działania należy podjąć, (c) jaki efekt mają one dać oraz (d) ile się na tym zaoszczędzi.
PRZYKŁAD
Dom Rafała zużywa duże ilości energii na działanie urządzeń elektronicznych.
- co zmienić? – zaopatrzyć budynek w dodatkowe, odnawialne źródła energii;
- jakie działania należy podjąć? – montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz kolektorów słonecznych;
- jaki efekt działania mają dać? – mniejsze o dany procent zużycie prądu ze źródeł nieodnawialnych;
- ile się na tym zaoszczędzi? – konkretna kwota będąca różnicą wcześniejszych oraz aktualnych rachunków za prąd.
- Kwestie związane z Programem Czyste Powietrze
Audyt musi też zawierać informacje na temat wszystkich kosztów z podziałem na kategorie stworzone przez Program Czyste Powietrze. Na podstawie tego prezentuje się także wyliczenia: ile dofinansowania otrzyma klient, a ile własnych pieniędzy będzie musiał włożyć.
Z JSystemem spełnisz wymogi Programu Czyste Powietrze
Specjalizujemy się w termomodernizacji budynków, a z Programem Czyste Powietrze jesteśmy za pan brat. Nasi eksperci poprowadzą Cię za rękę przez wszystkie działania (również te związane z biurokracją) podejmowane w ramach projektu. Nie zwlekaj i skorzystaj z oferty JSystemu. Zapraszamy również do zapoznania się z dotychczasowymi realizacjami firmy.