Instalacja fotowoltaiczna z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Wpływ na to ma wzrost świadomości społeczeństwa oraz chęć zaoszczędzenia pieniędzy, które miesięcznie wydawane są na rachunki. Widząc, jakie zmiany szykują się w 2022 roku, warto pomyśleć o zamontowaniu paneli w swoim gospodarstwie domowym lub firmie. Jedyną przeszkodą, jaka stoi na drodze termomodernizacji, jest strach o wysokie koszty montażu paneli. Czas więc sprawdzić, ile kosztuje fotowoltaika.
Czym jest termomodernizacja?
Popularne i często używane w mediach słowo nie dla wszystkich jest jasne i zrozumiałe. Termomodernizacja to wszelkie działania, których celem jest zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię cieplną. Wiąże się to np. z niższymi kosztami za ogrzewanie elektryczne. W ustawie, która opisuje cele termomodernizacji, czytamy, że musi ona:
- zmniejszyć energię służąca do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody,
- ograniczyć utratę energii cieplnej w budynku,
- zmienić lub zmodernizować źródło energii poprzez zamontowanie paneli fotowoltaicznych.
Koszt fotowoltaiki
Instalacja fotowoltaiczna nie ma jednej stałej ceny, ale mieści się w przedziale 14-25 tys. zł. Jest ona uzależniona od wielkości domu, mocy instalacji, potrzeb, które posiada rodzina, rodzaju użytych paneli oraz kwoty dofinansowania.
Obecnie na polskim rynku istnieją setki firm montażowych, które kuszą atrakcyjnie niskimi cenami. Bądźmy jednak rozsądni i nie dajmy się złapać w pułapkę. Analizując wszystkie koszty związane z instalacją fotowoltaiczną, należy wziąć pod uwagę jakość komponentów oraz parametry podzespołów. Ceny samych paneli, okablowania oraz zabezpieczenia całej instalacji, wchodzą w końcową kwotę inwestycji. Na finalną trwałość, wydajność oraz bezpieczeństwo będzie miał wpływ każdy element użyty podczas instalowania fotowoltaiki, dlatego warto postawić na jakościowe produkty.
Lokalizacja ma znaczenie
Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa również miejsce, gdzie zostanie ona zamontowana. Na początek trzeba zastanowić się, gdzie mają znajdować się panele: na dachu domu, budynku gospodarczym czy terenie obok posiadłości. Musi być to teren nasłoneczniony, aby termomodernizacja przyniosła, jak najwięcej korzyści.
Kolejną ważną sprawą jest region, w którym planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej. Mowa tutaj o zatrudnieniu firmy, która wykona zlecenie. To bardzo ważne, aby o Twoje sprawy zadbali specjaliści. Doświadczenie w tej pracy to podstawa. Długie godziny spędzone na dachach, liczne grono zadowolonych klientów oraz wysokiej jakości produkty, sprzęty używane do montażu stanowią gwarancję sukcesu i zadowolenia na lata.
Co wpływa na końcową cenę fotowoltaiki?
Podsumowując powyższe informacje wiemy, że na koszt montażu instalacji fotowoltaicznej wpływa:
- instalator,
- jakość komponentów,
- miejsce montażu paneli,
- doświadczenie firmy,
- zapotrzebowanie gospodarstwa domowego.
Zmniejsz koszt instalacji fotowoltaicznej z Jsystem
Jeśli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w fotowoltaikę, skontaktuj się z nami. Od lat pomagamy mniej lub bardziej zdecydowanym wejść na wyższy poziom oszczędzania energii.